You are currently viewing  برتری پردازنده نسل چهارم Intel Xeon در آزمایش های سنگین

 برتری پردازنده نسل چهارم Intel Xeon در آزمایش های سنگین

پس از آزمایش‌های فشرده و پشت سر هم، پردازنده نسل چهارم اینتل زئون نسبت به قیمت پایین‌تر خود، عملکرد بهتری را در بارهای کاری حیاتی مانند هوش مصنوعی ارائه می‌کند.

اینتل با راه‌اندازی پردازنده‌ نسل چهارم  Intel Xeon در ژانویه ۲۰۲۳ توانست پیشرفت‌های قابل‌توجهی را نشان دهد.

این پیشرفت‌ها در موتورهای شتاب‌دهنده پیشرو و بهبود عملکرد به ازای هر وات در بارهای کاری کلیدی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و محاسبات با کارایی بالا (HPC) جلوه می‌کنند.

پردازنده نسل چهارم Xeon شاهد رمپ سریع‌تر در بارهای کاری حیاتی، برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای تجاری بوده است.

پردازنده نسل چهارم Intel Xeon پس از هفته‌ها آزمایش پیاپی، دقیق و جامع در برابر پردازنده‌های رقیب، نتایج قانع‌کننده‌ای را به دست آورد که بسیار فراتر از معیارهای ساده صنعتی هستند. لیزا اسپلمن، معاون شرکت و مدیر کل اینتل زئون در این باره گفت: «ما در زمان عرضه این پردازنده هم گفتیم و اکنون داده‌های مشخص‌تری برای اثبات درستی این ادعا داریم. پردازنده نسل چهارم Xeon در تامین حجم کاری بالا بسیار عالی عمل می‌کند که اهمیت فراوانی برای مشتریان دارد.»

زمان سریع‌تر برای دسترسی به داده‌ها

متداول‌ترین پردازنده‌های بازار، روی تعداد هسته‌های بالای خود مانور می‌دهند. زیرا عملکرد هر هسته، قدرت و توان عملیاتی جزء شاخص‌های کلیدی یک پردازنده هستند.

تعداد هسته درCPU ها مهم است، اما لزوما نمی‌تواند عملکرد مورد نیاز مشتریانی با حجم کاری رو به افزایش را تامین کند.

با دانستن این موضوع، اینتل پردازنده Xeon نسل چهارم 32 هسته‌ای خود را با بهترین رقبای 32 هسته‌ای در بازار مقایسه کرد.

واقعیت این است که در بارهای کاری مانند پایگاه داده، شبکه و ذخیره‌سازی که برای مشتریان بسیار مهم هستند، Xeon به راحتی با ارائه عملکرد بالاتر به ازای هر وات و قیمت کمتر توانست رقبا را شکست دهد. علاوه بر این، پردازنده نسل چهارم اینتل زئون مزایای مهمی را در قالب کاهش تعداد سرورها، مصرف برق و انتشار دی اکسید کربن به نمایش می‌گذارد.

افزایش بهره‌وری هوش مصنوعی

پردازنده Xeon برای هوش مصنوعی طراحی شده است. درواقع پردازنده زئون اینتل می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی را در تمام چارچوب‌ها، کتابخانه‌ها و انواع مدل‌های اصلی فعال‌تر و بهینه‌سازی کند.

آزمایش اینتل، برتری مداوم این CPU را در بارهای کاری با هوش مصنوعی و با استفاده از فناوری پیشرفته شتاب سخت‌افزاری نشان داد.

هسته‌های بیشتر همیشه راه‌‌حلی برای دستیابی به عملکرد مطلوب نیستند. فناوری Intel® AMX به نسل چهارم Xeon اجازه می‌دهد با سرعتی باورنکردنی، فراتر از آنچه که تنها با شمارش هسته ممکن است، عمل کند. موتور پیشرو هوش مصنوعی Intel® AMX در هر هسته پردازنده نسل چهارم اینتل زئون تعبیه شده است؛ مزیتی که رقبا از آن برخوردار نیستند و نمی‌توانند به مشتریان خود عرضه کنند.

مدل‌سازی، پیش‌بینی، شبیه‌سازی

هنگام آزمایش بارهای کاری بسیار بالا نیز می‌توان از پردازنده 56 هسته‌ای Intel Xeon Max Series استفاده کرد.

این پردازنده مجهز به Intel AVX-512 نیز در مقابل پردازنده‌های 96 هسته‌ای رقبا بهتر عمل می‌کند. با ترکیب بهترین محاسبات با پهنای باند حافظه بالا و موتورهای HPC اینتل، پردازنده‌های Xeon Max مزیت عملکردی 40 درصدی را نسبت به رقبا نشان می‌دهند. پردازنده نسل چهارم اینتل زئون در بسیاری از بارهای کاری HPC در دنیای واقعی، مانند مدل‌سازی سیستم‌های زمین، انرژی و ساخت سه‌بعدی به خوبی از عهده کارها برمی‌آید.

منبع:

https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/4th-gen-intel-xeon-outperforms-competition-real-world-workloads.html#gs.1rfdkv

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها